genu_terapijos_deka_pazabosime_nutukima_diabeta.png

DEAKTYVUOSIME NENAUDINGUS GENUS. HOMO EVOLUTIS #2

 IŠNYKS ANTSVORIS, NUTUKIMAS IR DIABETAS

Genų inžinerija ir aukštosios technologijos keis diagnostikos ir gydymo metodus, tad ligos, anksčiau laikytinos nepagydomomis, trauksis į užmarštį.

Žymus technologijų futurologas, dirbtinio intelekto propaguotojas Ray Kurzweil kartu su bendražygiu mediku dr. Terry Grossman sako, kad ateis diena, kai: „mes galėsime perrašyti seną žmogaus programinę įrangą, sukurtą prieš kelis milijonus metų. Štai, pavyzdžiui, esame paveldėję riebalų insulino receptoriaus geną, kuris nuolat siunčiau organizmui signalą: „Taupyk kiekvieną kaloriją, nes kitas medžioklės sezonas gali būti nesėkmingas“. Mūsų protėviams, gyvenusiems kur kas sudėtingesnėmis sąlygomis, toks genas padėjo išgyventi, dabar gi, šis genas lemia, kad pasaulyje yra tiek daug nutukusių ar dėl antsvorio kenčiančių žmonių. O jei pavyktų deaktyvinti šį geną?“*

Įsibėgėjant genų inžinerijos revoliucijai ir atradus ne vieną būdą koreguoti genomą (apie tai pirmojoje Homo evolutis dalyje) atsiranda vis daugiau ir vis drąsesnių bandymų genų terapijos pagalba gydyti tokias ligas kaip  hemofilija, diabetas, Huntingtono, Alzheimerio ligos ar raumenų distrofija, regėjimo ar klausos išnykimas.

 

GENŲ TERAPIJA. HEMOFILIJOS GYDYMAS

Pensilvanijos universiteto mokslininkai naudodamiesi CRISP/Cas-9 genų žirklėmis (taip, taip čia tos, kurias sukūrė prof. V. Šikšnys) visiškai pagydė hemofilija sergančias peles. Vienas iš projekto autorių – dr. Lili Wang teigia, kad praktiškai vienos injekcijos pagalba galima tikėtis visam laikui pagydyti šia reta genetine liga sergančiuosius.

GENŲ TERAPIJA. DIABETO GYDYMAS

JAV diabeto centras atliko  genų deaktyvacijos eksperimentą su pelėmis. Pelės, kurioms buvo deaktyvuotas riebalų insulino receptoriaus genas, nenutuko, nors maistas joms nebuvo ribojamas. Jos nesveikai nesulyso ir nesusirgo širdies liga, netgi priešingai, tapo žvalesnės ir jų gyvenimo trukmė pailgėjo 20 proc., palyginti su pelėmis, kurioms šis genas nebuvo deaktyvuotas.

Panašų eksperimentą atliko JAV Salk instituto mokslininkai. Genų terapijos pagalba normalizavo antro tipo diabetu sergančiųjų pelių cukraus kiekį kraujyje (tačiau nesukėlė hipoglikemijos), o taip pat normalizavo kūno jautrumą insulinui. Injekcijos poveikis truko dvi dienas.  Ilgalaikis gydymas neturėjo jokio pašalinio poveikio. Maža to, net sveikoms pelėms suleista  baltymo injekcija nesukėlė jokių neigiamų pasekmių. Šiuo metu tyrinėjamas poveikio mechanizmas  ir tikimasi išrasti naujos kartus vaistus antro tipo diabetui gydyti.

 

Po to, kai pavyko eksperimentai su pelėmis, mokslininkai iš Italijos Universitat Autonoma de Barcelona, vadovaujami dr. Fatima Bosch, nusprendė pabandyti tą patį eksperimentą atlikti su didesniais gyvūnais. Genų terapija jie bandė išgydyti 1 tipo diabetu sergančius šunis. Ketverius metus po injekcijos šunys nesirgo diabetu ir jiems nepasireiškė hiperglikemija. Tačiau po ketverių metų injekcijas reikėjo pakartoti. Mokslininkai vertina atliktus tyrimus labai pozityviai ir tiki, kad po metų kelių bus sukurti jei ne būdai visiškai pagyti nuo diabeto, tai bent jau išrasti naujos kartos vaistai, kurie neturės neigiamo šalutinio poveikio ir jų reikės žymiai mažiau ir žymiai rečiau.

Mokslas suteikia vilčių, kad mes galėsime deaktyvuoti nenaudingus genus, o svarbiausia – pažaboti retas ir sunkiai išgydomas ligas.

 

Šaltiniai:

Taip pat skaitykite