CRT_trumpiausias_IQ_testas.png

KAIP GERIAU IŠSPRĘSTI SUNKIAS UŽDUOTIS? OGI JAS DAR LABIAU PASUNKINUS!

CRT –  TRUMPIAUSIAS PASAULYJE IQ  TESTAS

  1. Beisbolo lazda ir kamuoliukas kartu kainuoja 1,10 dolerio. Lazda kainuoja vienu doleriu daugiau, nei kamuoliukas. Kiek kainuoja kamuoliukas?
  2. Jeigu penkiomis staklėmis per 5 minutes galima pagaminti 5 detales, per kiek laiko šimtu staklių galima pagaminti 100 detalių?
  3. Ežere plūduriuoja vandens lelijos. Lelijomis apaugęs plotas kasdien padvigubėja. Kad lelijomis apaugtų visas ežeras – prireiktų 48 dienų. Per kiek laiko vandens lelijomis apaugtų pusė ežero?

 

Skaitykite toliau, jei norite sužinoti atsakymus į testo klausimus, jei norite sužinoti kokių rezultatų, spręsdami šį testą, pasiekė pažangiausi prestižinių universitetų studentai, jei norite sužinoti kaip ir kodėl vidutiniokai aplenkė lyderius…

KAIP ŠĮ TESTĄ IŠSPRENDŽIA PAŽANGIAUSIŲ UNIVERSITETŲ STUDENTAI

Pateikti trys klausimai vadinami kognityviosios refleksijos testu (ang. CRT – Cognitive Reflection Test) ir laikomi trumpiausiu intelekto testu pasaulyje. Šį testą 2005m. sukūrė JAV Jeilio universiteto profesorius Shane  Frederick. Testas išpopuliarėjo paskelbus profesoriaus straipsnį „Kognityvinė refleksija ir sprendimų priėmimas“.

Sh. Frederick tvirtina, kad norint greitai sugrupuoti žmones pagal jų bazinio kognityvinio gebėjimo lygį, jo trumputis testas yra tiek pat naudingas, kiek ir testai, per kuriuos reikia atsakyti į šimtus klausimų ir kurių atlikimas užtrunka kelias valandas. Kad pagrįstų savo požiūrį, Frederickas šiuo CRT testu patikrino studentus devyniose JAV aukštosiose mokyklose. Gauti rezultatai  buvo labai artimi rezultatams, kuriuos studentai iš šių koledžų demonstruoja atlikdami labiau tradicinius intelekto testus.

Studentai iš Masačusetso technologijų instituto – galimas daiktas  pačios didžiausios genialiausių smegenų sankaupos pasaulyje – vidutiniškai surinko 2,18 teisingų atsakymų vidurkį iš trijų.

Studentai iš Karnegio Melono universiteto Pitsburge, kitos išskirtinės ir elitinės mokymo įstaigos, surinko 1,51 teisingų atsakymų vidurkį, Mičigano universiteto, esančio An Arbore, studentai – 1,18 teisingų atsakymų vidurkį; ir Toledo universitetas – 0,57 teisingų atsakymų vidurkį.

CRT testas išties sunkus. Tačiau išryškėja viena keistenybė. Ar žinote, koks geriausias būdas padidinti šiame teste surenkamų balų kiekį? Tiesiog jį kiek pasunkinti.

 

KAIP VIDUTINIOKAI APLENKĖ LYDERIUS

Prieš kelerius metus psichologai Adam Alter ir Daniel Oppenheimer išmėgino šį būdą su grupe Prinstono universiteto paskutinio kurso studentų. Iš pradžių jie pateikė įprastą CRT, ir studentai surinko 1,9 atsakymų iš trijų galimų. Tai neblogas rezultatas, nors ir gerokai atsiliekantis nuo 2,18 vidurkio, kurį pademonstravo Masačusetso technologijų instituto studentai.

Tuomet Alter ir Oppenheimer atspausdino testo klausimus vos įskaitoma šviesiai šviesiai pilka spalva, pasirinko 10-to dydžio pasvirusį „Myriad Pro“ šriftą. Būtina net šiek tiek prisimerkti, galbūt net perskaityti sakinį kelis kartus. Gal net pyktelėti ant to kvailio, kuris pateikė vos įskaitomą užduotį. Juk vien norėdami perskaityti – Jūs jau turite paplušėti.

Ir štai visos šios papildomos pastangos, verčiančios Jus labiau susikaupti, geriau išanalizuoti užduotus klausimus davė „gerą derlių“. Taigi, vien tik apsunkinus galimybę lengvai perskaityti testo užduotis, teisingų atsakymų vidurkis pakilo iki 2,45. Netikėtai studentai parodė kur kas geresnius rezultatus, nei jų bendramoksliai iš Masačusetso technologijų instituto.

 

Argi nekeista?

Žmogus žymiai lengviau įveiks prieš jį stūksančią kliūtį, jeigu bus priverstas geriau pagalvoti, kaip tai padaryti.

 

ATSAKYMAI: 5 centai, 5 minutės, 47 dienos.

 

ŠALTINIAI:

  • Citatos iš įdomios ir įkvepiančios Malcolm Gladwell knygos „Dovydas ir Galijotas. Milžinų nugalėjimo menas“.
  • Taip pat prof. Shane Frederick straipsnis „Cognitive Reflection and  Decision Making“.