Jei norėtumėte sužinoti, kokia priemonė padeda įsisąmoninti sudėtingą ir kompleksinę medžiagą, gerai įsiminti, didina savikontrolę, motyvaciją, padeda rasti kūrybingų sprendimų ir didina darbo grupės įsitraukimą bei bendradarbiavimą, paskaitykite. Straipsnis parengtas apžvelgiant dešimtmečiais trukusius tyrimus bei šiuo metu galimas pritaikyti technologijas.
GERA ATMINTIS NĖRA DIEVO DOVANA
Gera atmintis nėra Dievo dovana. Tai – išugdomas gebėjimas. O kaip tai padaryti, knygoje „Lavinkime atmintį“ išsamiai rašė Tony Buzan, galintis atsiminti daugiau nei puslapį bereikšmių skaičių virtinių.
Štai Jums viena virtinė, pasižiūrite minutę ir tuomet tik iš atminties stenkitės užrašyti tiek iš eilės einančių skaičių, kiek sugebate prisiminti:
999 864 358 467 12358 46849 24387 7134 5348 9956 3356987 215468865 5574 213 4797456 448976 546
Kaip sekėsi? Na, tokiems skaičiams atsiminti jau reikia treniruotų atminties raumenų. Tačiau kasdienybėje, mes susiduriame su tikslais, uždaviniais, informacija, kuriuos būtina kažkaip apdoroti, kad galėtume prisiminti viską, kas mums svarbu, na, bent jau eilinę darbo dieną.
Taigi, užuot rašę paprastą „to do list“ tipo sąrašą, išbandykite minčių žemėlapius. Šiame straipsnyje pateikiame ne tik mokslinių tyrimų apžvalgą, tačiau ir nuorodas į programėles minčių žemėlapiams kurti.
KAS YRA MINČIŲ ŽEMĖLAPIS?
Minčių žemėlapis yra vizualus informacijos pateikimo ir mokymosi būdas. Jo pagalba Jūs galite sutvarkyti ir pateikti kompleksišką informaciją, geriau įsiminti ir suvokti pateikiamos medžiagos turinį bei pamatyti sąsajas tarp skirtingų objektų. Beje, pats Tony Buzan pažymi, kad struktūriškai minčių žemėlapiai yra žymiai lankstesni nei bet koks kitas būdas pavaizduoti idėjas/ informaciją.
Naudodamiesi tokia priemone, Jūs tampate kūrybingesni, galite greičiau suvokti įvairialypę informaciją, lavėja Jūsų atmintis ir efektyviau sprendžiate problemas.
MOKSLINIAI TYRIMAI, KURIŲ OBJEKTAS – MINČIŲ ŽEMĖLAPIAI
Knygoje „Įrodymais pagrįstas mokymas“ Geoff Petty, teigia, kad visos grafinės tvarkyklės – taip jis vadina visus metodus, kuriais susisteminama ir vizualiai pateikiama informacija – yra vienos efektyviausių mokymosi ir turinio suvokimo priemonių, kurios tuo pačiu padeda susikaupti ir ilgiau išlaikyti dėmesį.
JAV „Institute of Education Science“ mokslo tyrimų bibliotekoje ERIC pateikiama informacija apie šimtus tyrimų visame pasaulyje, kurių metu tirta ir siekta įvertinti kokio amžiaus grupėms, kokiems dalykams ir kokiems tikslams gali būti pritaikomas šis vizualus informacijos pateikimo ir analizavimo metodas. Tyrimų gausa ir skirtingi minčių žemėlapių pritaikymo būdai stebina. Tačiau dažniausiai išvadose perskaitytumėte, jog ši priemonė, padeda:
- Susikoncentruoti (metodas efektyvus net asmenims, kenčiantiems dėl dėmesio sutrikimų).
- Lengviau suvokti sudėtingą, įvairialypę informaciją ir mokytis. (Farrand, P., Hussain, F., and Hennessy, E., 2002, Brinkmann, 2007).
- Padidinti grupės bendradarbiavimą.
- Prisiminti ir pritaikyti ankstesnės patirties metu sukauptas žinias. (Farrand, P., Hussain, F., and Hennessy, E., 2002).
- Stiprinti motyvaciją ir gebėjimą dirbti savarankiškai (Pintrich, 1999; Goodnough & Woods, 2002; Keles, 2012; Polson, 2004), nors kai kurie tyrimai rodo, kad motyvacijos naudotis minčių žemėlapiais trūksta, ypač, jei tiriamieji jau turi ir naudojasi kitomis priemonėmis, kurias laiko efektyviomis. (Farrand, P., Hussain, F., and Hennessy, E., 2002).
- Efektyviau spręsti problemas.
- Siekti tikslų (Pintrich, 1999; Goodnough & Woods, 2002; Keles, 2012; Polson, 2004, Widiana, I. Wayan; Jampel, I. Nyoman, 2016)
- Stiprinti savikontrolę (Goodnough & Woods, 2002; Keles, 2012; Polson, 2004).
TECHNOLOGIJOS Į PAGALBĄ
Tyrimų rezultatai įkvepia. Tačiau naudotis klasikiniu minčių žemėlapio būdu gali ne visi, nes retas kuris darbe turi spalvotų rašiklių ar pieštukų rinkinį. Retas kuris nori ir gali piešti. Be to, žinoma, toks metodas užima kiek daugiau laiko, nei įprastas darbų surašymas stulpeliu.
Todėl verta atkreipti dėmesį į technologinius sprendimus minčių žemėlapiams kurti. Dabar rastumėte eilę tiek mokamų, tiek nemokamų programėlių ar web aplikacijų, kurios pačios:
- parinks spalvas,
- leis įkelti paveikslėlius iš interneto,
- leis susieti kiekvieną žemėlapio šaką su dokumentu ar informacija kituose šaltiniuose,
- leis pakviesti kolegas;
- leis pakviestiems kolegoms komentuoti, koreguoti minčių žemėlapį;
- leis Jums matyti kas ir ką koregavo,
- be to, galėsite paskirti tam tikras užduotis, tam tikriems žmonėms tame pačiame minčių žemėlapyje.
The Mindmapping software blog pateikia net 45 veiklų sąrašą, kur būtų galima naudoti minčių žemėlapius darbe, pavyzdžiui, atlikti SWOT analizę, sudaryti idėjų banką, suplanuoti verslo susitikimą, planuoti projektą, sudaryti naujos el. svetainės turinio planą ir t.t.
PROGRAMĖLĖS
- Coggle (Webapp)
- Freemind (Windows/Mac/Linux)
- MindView (Windows/ iOS/Webapp)
- Mindjet (Windows/Mac/iOS)
- MindNode (Mac/iOS)
- XMind (Windows/Mac/Linux)
Žinoma, būtų galima vardinti dar kelias dešimtis, nes jų iš tiesų yra sukurta labai daug. Estetiškai jos atrodo skirtingai, be to, skiriasi ir funkcijų sąrašas bei kaina. Tačiau iš aukščiau paminėtų kurias nors tris visuomet surastumėte bet kuriame „geriausių“ rinkinyje.
Na, o jei neturite laiko ar noro analizuoti, kuri iš šių, ar čia nepateiktų programėlių, būtų Jums naudingiausia, galite šiek tiek palaukti iki kito mūsų straipsnio, kuriame išsamiai apžvelgsime šias šešias programėles.
Šaltiniai:
- Geoff Petty „Tyrimais pagrįstas mokymas“
- Tony Buzan „ Lavinkime atmintį“
- „Is a Picture Worth a Thousand Words? Using Mind Maps to Facilitate Participant Recall in Qualitative Research“ : http://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ926297.pdf
- A Tool That Can Be Effective in the Self-regulated Learning of Pre-service Teachers: The Mind Map http://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ1016476.pdf
- Patarimai renkantis minčių žemėlapio kūrimo priemonę: http://mindmappingsoftwareblog.com/5-essential-features-you-should-look-for-when-buying-mind-mapping-software/
- Pavyzdys, kaip panaudoti minčių žemėlapį planuojant savo karjerą: http://lifehacker.com/5991819/build-your-career-master-plan-with-a-mind-map
- http://learningfundamentals.com.au/presentations/
- https://eric.ed.gov/?q=%22mind+mapping%22&id=EJ1115395
- Kaip sukurti minčių žemėlapį: https://zapier.com/blog/mind-mapping-tutorial/
Panaudotų infografikų šaltiniai:
- Time Management mind map: https://mindmapsunleashed.com/10-really-cool-mind-mapping-examples-you-will-learn-from
- Launch meeting: https://zapier.com/blog/mind-mapping-tutorial/
- Finance and Business Support: https://www.informationtamers.com/WikIT/index.php?title=File:Finance-and-Business-Support.png
- Time management for managers: http://www.matchware.com/en/products/mindview/mindview2_be/examples.htm